İletişim Bilgileri

ADA kitap

  • Yetkili Kişi: Özden Damarlı
  • Telefon numarası: +90 (256) 214-21-04
  • MSN: adakitap@mail.com
  • Skype: Online alışveriş: http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn Sayfa: http://www.facebook.com/adakitap
  • Adres: Adnan Menderes Bulvarı 2023 Sokak No:10, Aydın, 09000, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

Korsan Kitap Nasıl Anlaşılır?

Korsan Kitap Nasıl Anlaşılır?

12.02.2012

Korsan Kitap Nasıl Anlaşılır?
Korsan kitabı anlamanın bir kaç yolu vardır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, iyi bir kitap okuyucusuysanız korsan kitabı anlamanız çok daha kolay olacaktır. Kitabın kapağına biraz su damlatın ve bir dakika bekleyin eğer kapak ıslanırsa, kitapta selefon yok demektir. Çünkü selefon orijinal kitaplarda koruyucu madde olarak kullanılıyor ve kapaklar kâğıt gibi ıslanmıyor. Elinizdeki kitap kâğıt gibi ıslanıyorsa, kitap korsandır. Orijinal kitaplarda, her kitabın cildinde mutlaka Selefon kullanılır, bu korsan kitaplarda yoktur. Laklı olan kitaplarda yine orijinallerinde Lak kullanılır ve korsan kitaplarda lak kullanmazlar.
Korsan Kitabı, orijinal kitabın yayınlanmasını sağlayan yayınevini arayarak kitabın arkasındaki bandrol numarasını sorgulatın. Kitabı mümkünse, orijinali ile karşılaştırın (Bunu o kitaba ait yayınevinin Kitabevinde veya D&R’lardan birisine giderek yapabilirsiniz. )
Kitap iç kâğıtları korsan kitaplarda daha sarı ve incedir.
Son olarak kitabın künyesine bakarak kitabın kaçıncı baskı olduğuna ve basım tarihine bakınız. Eğer kitabınız 2012 tarihli basıma aitse kitaptaki bandrolle karşılaştırınız.
Şunu da belirtmek isteriz ki, korsan kitapları anlamak için cilt ve iç kâğıttan anlamak da gereklidir. Elbette ki uzman olmaya gerek yok ancak en azından kullanılan malzemeler hakkında çok az da olsa bilgi sahibi olmak gerekir. En iyi öğrenme yolu ise kitabın bandrol numarasını sorgulatmanızdır.

Önceki makaleler
OKUMA KİTAPLARIM
OKUMA KİTAPLARIM

05.02.2012

Bu yazıda ünlü ozanlarımızdan Z. Osman Saba kitapları hakkında duygu ve düşüncelerini anlatıyor.