İletişim Bilgileri

ADA kitap

  • Yetkili Kişi: Özden Damarlı
  • Telefon numarası: +90 (256) 214-21-04
  • MSN: adakitap@mail.com
  • Skype: Online alışveriş: http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn Sayfa: http://www.facebook.com/adakitap
  • Adres: Adnan Menderes Bulvarı 2023 Sokak No:10, Aydın, 09000, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

Sahaf, Arapça'dan Dilimize Girmiş Bir Sözcüktür.

Sahaf, Arapça'dan Dilimize Girmiş Bir Sözcüktür.

12.02.2012

Sahaf, Arapça'dan dilimize girmiş bir sözcüktür. Sahaf, genel olarak eski, kullanılmış kitap alıp satan, takas eden kişi olarak tanımlansa da günümüzde sahaf sözcüğü bambaşka bir anlam taşımaktadır.
Her eski kitap alıp satan kişi sahaf değildir. Bir kişinin sahaf sayılabilmesi için; kitapların ne zaman basıldığı, kaç adet basıldığı, nerede basıldığı, kim tarafından yazıldığı, kim tarafından çevrildiği, ne anlattığı, piyasada ne kadar bulunduğu gibi bilgilere sahip olması gerekir. Sahaflar ellerine aldıkları kitapların değeri konusunda fikir sahibi olan kişilerdir. Sahaflara ” Kitap uzmanları” denilse yanlış olmaz.
Sahaflar, önceleri, bulunamayan kitapların temini, eksik sayfaları olan kitapların eksiklerinin tamiri, yıpranmış kitapların tamiri gibi işlerle meşgul olurlardı. Bir kitabın sahaflık kitap olabilmesi için baskı sayısının az; ya da baskı sayısının az bulunur olması gerekmektedir.Sahaflar, ucuz kitap satan kişiler sanılsa da bu yanlıştır. Sahaflar, az bulunan, değerli kitapları satarlar, kitapların ilk baskılarını elde etmeye çalışırlar. Onlar bir bakıma ” Kitap Antikacıları “dırlar. Sahaflar, yalnızca kitap satmazlar. kitapların yanı sıra hatlar, haritalar, dergi, çizgi roman, kartpostal gibi ürünlerin değerli olanlarını da satarlar.

Önceki makaleler
OKUMA KİTAPLARIM
OKUMA KİTAPLARIM

05.02.2012

Bu yazıda ünlü ozanlarımızdan Z. Osman Saba kitapları hakkında duygu ve düşüncelerini anlatıyor.